تأملی در مارمولک ها

 

IMG_1972

چند شب پیش این مارمولک رو دیدم و ازش عکس گرفتم. تقریبا از ١٩٩ میلیون سال پیش، یعنی از اوایل عصر ژوراسیک تا امروز ساکن این سیاره اند.
هرچقدر توی اینترنت گشتم ببینم توی این ١٩٩ میلیون سال مارمولکی بوده که سر مارمولک دیگه ای رو ببره یا اونو توی کوره مارمولک سوزی بندازه یا مثلا یه مارمولک دیگه ای رو تو اسید حل کنه؟
هر چقدر سرچ کردم چیزی پیدا نکردم بعد جالبه که توی فرهنگ ما مارمولک بودن یه صفت بد محسوب میشه در حالی که اگر مارمولک ها رو در نسبت با انسان ها بسنجیم شاید ترجیح بدیم تا آخر عمرمون به یه دیوار صاف بچسبیم و پشه بخوریم که کسی فکر نکنه آدمیم.
بگذریم اصلا این چه بحثیه، زمان سرچ کردن در مورد جنایات وحشیانه و ددمنشانه مارمولک ها مطالب جالبی رو دیدم. در جنوب شرق آسیا مردم مارمولک ها رو خوش یمن میدونن در حالی که در برخی مناطق هند بد یمن به نظر رسیده! در برخی دیگر از مناطق هند دیدن مارمولک در شب عید دیوالی رو نشانه رسیدن به خوشبختی در سال بعد میدونن. در بنگلادش مارمولک ها سمبل پایداری و راستگویی هستند (چون صدایی که تولید میکنند “thik” به زبان محلی راستی معنا میده) و بالاخره در یمن و برخی دیگر از کشورهای عربی بیماری های پوستی رو به راه رفتن مارمولک روی پوست صورت در زمان خواب منتسب میکنن.
جالبه که مارمولک ها در توسعه دانش نانو نقش داشتند. دانش تریبولوژی به مطالعه پیرامون اصطکاک، روان کنندگی و فرسایش میپردازه و زمانی که در مورد موجودات زنده مطرح میشه “بیوتریبولوژی” نامیده میشه. بررسی پدیده‎ چسبندگی پای مارمولک در حوزه بررسی این دانش قرار میگیره. منشاء این نیروی چسبنده سوالی بوده که مدت زیادی بی پاسخ مانده. در سال ۲۰۰۰ گزارشی به کوشش Janine Benyus از پاهای چسبنده مارمولک به چاپ رسید که در اون مکانیزم چسبندگی پاهای مارمولک بیان شده بود. این نیروی چسبندگی خاص رو ناشی از تجمع نیروی واندروالس بین رشته‎های متعدد پای مارمولک و مولکول های سطحی مواد جامد عنوان کردن.

IMG_2108 IMG_2109
همچنین در مجله رپتایلز مورخ آگوست سال ۲۰۰۲ که در آن مقاله ای از محققان دانشگاه برکلی کالیفرنیا به نام های پروفسور اندرسون و پروفسور پاپنفوس به چاپ رسیده هرگونه سمی رو در بدن و دم این خزنده با اخلاق رد می کنن.
مهندسین و متخصصین ژنتیک و بیوتکنولوژی در حال بررسی بر روی ژن ها و ساختار دم مارمولک ها هستن و احتمال این هست که بتوان خاصیت رشد مجدد یک عضو مانند دم در مارمولک ها (اتوتومی ) رو در مورد انسان هم اعمال کرد. بدین نحو که اگر انسانی در حین عصبیت و یا به خاطر اختلافات فکری و یا تضاد منافع، عضوی از بدن انسان دیگه ای رو قطع کرد با عمل شبیه سازی دوباره اون رو به دست بیارن.

جالبه که قطع شدن دم مارمولک ها یه حربه دفاعیه. مارمولک سعی میکنه با تغییر شکل، دشمنش رو فریب بده تا دشمن گمش کنه. البته زیاد در مورد مبنای علمی این بحث مطمئن نیستم ولی اصل این عمل میتونه یه قانون قدرت باشه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *